Nekustamā īpašuma izvēle

Nekustamā īpašuma pirkšana ir process, ko daudzi cilvēki dara tikai vienu reizi dzīvē – pērkot sev mājokli. Lai darījums būtu veiksmīgs ir svarīgi iegādāties īpašumu, kas atbilst Jūsu vajadzībām un reizē finansiālām iespējām. Kā izprast savas vajadzības un izvērtēt finansiālās iespējas par to turpinājumā.

Vai nekustamais īpašums ir piemērots manām vajadzībām ?

Kad atrasta, vai vēl tikai tiek meklēta sapņu māja, dzīvoklis vai zeme, ir svarīgi saprast savas prioritātes. Izvērtējiet, kas Jums dzīvē attiecībā uz nekustamo īpašumu ir svarīgāks – klusums, citu cilvēku klātesamība, sabiedriskais transports, ainava, draugu un radinieku atrašanās vieta, citi faktori. Lai viss izdotos kā nākas, ir svarīgi būt godīgam attiecībā pret sevi un neļauties viltus iespaidiem. Ja neesiet pārliecināti par savām prioritātēm un vēlaties pārvākties uz, piemēram, māju laukos, labāk ir atrast kādu, kas iznomā māju laukos un padzīvot tur vairākus mēnešus, t.sk. ziemā. Šādā veidā Jūs iztērēsiet dažus simtus vai tūkstošus vairāk, bet, iespējams, atklāsiet, ka dzīve laukos nav Jums piemērota vai arī nevarat dzīvot ar krāsns apkuri.

Līdzīgs risku izvērtējums būtu jāveic arī pērkot dzīvokli. Ja vēlaties pārvākties uz jaunu mikrorajonu vai pat pilsētu, vispirms mēģiniet padzīvot izvēlētās vietas tuvumā. Iespējams, atklāsies faktori, kas Jūsu domas var strauji mainīt. Nelaipni cilvēki, kriminālā situācija, smakas no tuvējiem rūpniecības objektiem, problēmas ar apsaimniekotājiem, skolu vai profesionālās pilnveides pulciņu trūkums – visi šie faktori var likt nosliekties pret dzīvošanu konkrētā vietā. Ja atklāsies šādas nianses ātrāk vēlāk nebūs jānožēlo, ka esat nopirkuši īpašumu steigā.

Attiecībā uz nekustamā īpašuma tehnisko stāvokli varētu runāt gari un plaši, taču pats svarīgākais, lai tā atrašanās vieta un izskats būtu Jums pa prātam. Papildus jāskatās, lai nesošās konstrukcijas – sienas, griesti, pamati, jumts būtu labā vai vismaz pieņemamā kārtībā un nebūtu ieviesusies sēne vai pelējums Pēdējos ir grūti dabūt ārā un atsevišķos gadījumos var nākties nojaukt pat visu sienu, lai no tā atbrīvotos.

Vai es varu to atļauties ?

Atkarībā no Jūsu ienākumiem un ekonomikas cikla, var izdoties nopirkt nekustamo īpašumu pa lēto vai pa dārgo. Tie, kas iegādājās īpašumus “treknajos gados” to vērtības pieaugumu kādreizējā līmenī sagaidīs labi, ja pēc 10 – 20 gadiem, taču, ja tas ir iegādāts kā dzīvesvieta, tā nav liela problēma. Nepatikšanas var sākties brīdi, kad pasliktinās finansiālā situācija un ir vēlme atbrīvoties no īpašuma, bet tā tirgus cena ir kritusies. Šādā variantā var nākties palikt parādā bankai vai citam kreditoram arī pēc īpašuma atsavināšanas. Ja neesiet pārliecināti par savu maksātspēju ilgtermiņā, aizņemieties ne vairāk kā spēsiet atgūt, pārdodot nekustamo īpašumu. Papildus jāņem vērā, ka vienmēr būs īpašumi, kurus pārdot ir vieglāk un kurus grūtāk. Ieguldījumi dzīvoklī Rīgā varētu būt vieglāk atgūstami nekā ieguldījumi lauku majā, jo par pēdējo daudzi negrib maksāt nemaz, uzskatot, ka laukos visam ir jābūt pa lēto.

Lemjot par kredītu, pievērsiet uzmanību vai Jūsu ikmēneša maksājums nepārsniedz 20, maks. 30 procentus no Jūsu ienākumiem. Jārēķinās, ka šobrīd euribor likme ir vēsturiski zemākajā līmenī un nākotnē par kredītu var nākties maksāt stipri vairāk nekā šobrīd.

Latvijas likumdošana paredz, ka kredītņēmējam ir iespēja atmaksāt parādu pirms līguma termiņa beigām bez papildus komisijas maksas. Bankas var prasīt komisiju tikai par tekošo mēnesi, nevis mēģināt iegūt savus it kā negūtos ienākumus par visu kredīta periodu. Šī iemesla dēļ ir izdevīgāk izvēlēties ilgāku kredīta atmaksas periodu, ik mēnesi maksāt mazāk un paralēli krāt naudu citā kontā. Kad iekrāta lielāka summa, to var iemaksāt, lai samazinātu pamatsummas apmēru vai ideālā gadījumā nomaksāt visu kredītu vienā maksājumā. Mūsdienās būt brīvam no kredītiem ir liela privilēģija, taču aizdevumi var noderēt situācijās, kad īrēt ir dārgāk nekā pirkt mājokli, tikai jāatceras, ka nekustamā īpašuma vērtība un Jūsu ienākumi var laika gaitā mainīties.